PŘEDSTAVUJEME OSTRAVSKÉ KLUBY

TENTO DÍL VYŠELV DENÍKU 11. LISTOPADU 2011 (více informací viz níže)

V Zábřehu, u aquaparku, dojde s největší pravděpodobností v nejbližších dnech k demolici hlavní tribuny a skončí zhruba čtyřicetiletá historie jednoho kdysi z nejblyštivějších fotbalových areálů, který v dobách největší slávy hostil i prvoligová derby mezi Baníkem a Vítkovicemi, zápasy evropských klubových pohárů či dojezdy etap cyklistického Závodu míru.

„Ve své době to byl jeden z nejsportovnější areálů. A to nejen v Ostravě, ale prakticky v celém zdejším regionu. Takové podmínky, jaké byly vytvořeny v Zábřehu, nám kdekdo záviděl,“ vzpomíná na období, kdy za zábřežským kulturním domem stála čtyři fotbalová hřiště a také kluziště, tajemník FC Ostrava-Jih Ladislav Pavlát, dlouholetý trenér a funkcionář klubu, který byl téměř půlstoletí spjatý s fotbalovou Novou hutí.

„FC Ostrava-Jih je jeho nepřímý pokračovatel. Původní klub totiž skončil na počátku tisíciletí v konkurzním řízení. A to přitom zažil hned dvakrát éru, kdy se v Zábřehu hrála II. liga.

Nová huť v ní působila poprvé na přelomu šedesátých a sedmdesátých let a podruhé na konci devadesátých let, prakticky až do okamžiku, kdy se kvůli finančním těžkostem odhlásil ze soutěže,“ připomíná Pavlát.

„Tehdejší situace by se dala srovnat s problémy Vítkovic. I v Nové huti to bylo dáno odchodem hlavního partnera klubu, pokračovatel ocelářského koncernu přestal dávat do fotbalu peníze. A tehdejší funkcionáři klubu byli s ním spjati doslova pupeční šňůrou. Takže jakmile fabrika přestala klub finančně dotovat, klub šel dolů,“ doplňuje.

Teď se nejen on sám musí vyrovnat s další nepříjemnou ránou. Přesto stále zůstává optimistický a v hlavě nosí spoustu nápadů.

„Když se tribuna zbourá, mohly by tam v těch prostorách po nich v klidu stát dvě hřiště. Podélně, vedle sebe. A klidně by jedno z nich mohlo být s umělým povrchem. Teď tam však minimálně pro jaro zůstane aspoň to jedno stávající, ze kterého jsme vlastně ani výpověď nedostali. Vlastní výstavba krytého aquaparku je navíc prozatím v nedohlednu. A já si osobně myslím, že není dokonce ještě ani nakreslený projekt. Ale to je vlastně otázka pro někoho jiného,“ přemítá.

„V místech, kde je teď v areálu parkoviště, by mohlo klidně vyrůst třeba i skromné zázemí. A když se k tomu připočte menší hřiště u ZŠ Kosmonautů… Bylo by to bombastické. Hlavně pro výchovu současných mladých lidí,“ sní o budoucnosti klubu a jeho další spolupráci s kdysi sportovní školou. „Spolupráce s ní sice funguje, ale už ne na bázi sportovních tříd. Ovšem dveře tam máme pořád otevřené,“ zdůrazňuje.

Poslední dny, kdy vlastně ještě ani neskončila podzimní část sezony, je kromě běžných klubových aktivit zaměstnaný i balením a vyklízením. Času nazbyt není.

„V úterý 15. listopadu předáváme komplet celou tribunu obci, která nám na oplátku zajistila alespoň dočasné prostory k uskladnění. Co však bude na jaře, to prozatím opravdu nevím. Nějaké vize jsou nastíněné, nějaké prostory na aquaparku prý volné jsou, ale fakt uvidíme. K tomu, abychom dostáli fotbalovým normám, potřebujeme kromě jiného oddělené šatny pro rozhodčí, teplou vodu a další nezbytnosti. Prý se uvažuje o vybudování dočasných prostorů z mobilních buněk,“ říká Pavlát starostlivě s tím, že se navíc obává, co demolice udělá se samotným hřištěm.

„Bojím se, aby se z toho areálu nestalo veřejné místo pro venčení pejsků. Pokud by to mělo i na jaře sloužit alespoň v nějakém stavu fotbalu, musí se po zbourání tribuny zamknout brány a vyspravit oplocení, kde jsou minimálně dvě tři větší díry. Jestliže to bude nějak volně přístupné, není pro pejskaře problém tou dírou prolézt, odemknout karabinku a nechat svého miláčka po té celkem obrovské ploše lítat se vším, co přitom pes vykoná. A to nemluvím o partičkách omladiny. Jestli tam zůstanou střídačky, pak si tam budou moci sednout pod stříšku…,“ nastiňuje možné problémy.

Ladislav Pavlát je však stále velký optimista a věří, že fotbal v Ostravě-Jihu v přijatelné podobě zůstane. „Ta víra je důležitá. Navíc cítím, že současnému vedení obecní radnice situace lhostejná není a že s námi o možných jiných variantách dalšího vývoje komunikuje. Jedna z pravděpodobných variant je možnost úpravy hřiště u ZŠ Kosmonautů do takové míry, aby odpovídalo fotbalovým normám. Ale rozhodně bych nebyl pro, aby se tam vybudovalo hřiště s minimálními povolenými rozměry,“ dodává tajemník FC Ostrava-Jih závěrem.

TRENÉR VE VÝSLUŽBĚ

STÁLE ŽIJE FOTBALEM. Ladislav Pavlát vychoval během desítek let u fotbalu na Ostravsku řadu kvalitních hráčů, kteří se nakonec prosadili dokonce i na mezinárodní scéně. Mezi jeho svěřence v žákovských kategoriích patřil i Marek Jankulovski, který se v NHKG Ostrava objevil krátce po prvním příchodu do zábřežského klubu. Čtyřiašedesátiletý, dnes už bývalý trenér pracoval i pro Baník, Vítkovice, Starou Bělou či Brušperk. Před necelými dvěma lety přepustil místo na trenérském postu v FC Ostrava-Jih současnému trenérovi Marku Stivarovi a věnuje se „pouze“ funkcionaření.

FC OSTRAVA-JIH

Předchozí názvy: ZSJ Ocel NHKG, TJ Baník NHKG, TJ NHKG, FC NH Ostrava, FC NH Classic Ostrava

Klubové barvy: modrá a bílá (v minulosti to byla červená a černá)

Počet registrovaných hráčů: zhruba 170

Počet mužstev:
8 (muži hrají I.B třídu nižší krajskou soutěž; dvě dorostenecká i žákovská družstva soutěží v krajských přeborech; dvě přípravky a dvě předpřípravky)

Největší úspěchy:
II. fotbalová liga (1968 až 1970, 1973/1974 a 1998 až 2000), I. dorostenecká liga, čtvrtfinále českého poháru (1970 a 1971)

Rozpočet klubu:
1,2 milionu korun

Slavné osobnosti klubu: Karol Petroš, František Valošek, Rostislav Václavíček, Zdeněk Pospěch, Marek Jankulovski, Marek Čech, Petr Samec, Michal Papadopulos, Jaroslav Schindler, Dušan Horváth, Radim Sáblík a mnozí další

Osobnosti na trenérských lavičkách:
Pavel Malura, Milan Albrecht, Vladimír Mokrohajský, Alois Grussmann či Petr Hudec

ČLÁNEK VYŠEL V TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ MORAVSKOSLEZSKÉHO DENÍKU 11. LISTOPADU 2011

Připomínáme, že na našem webu najdete pouze výběr zpráv, které denně vychází v novinové podobě Deníku. Některé z nich navíc zveřejňujeme i s delším časovým odstupem.

Pokud chcete mít ucelený a aktuální přehled o dění v regionu, předplaťte si tištěné nebo elektronické vydání Deníku. Přinášíme nejšiřší regionální zpravodajství.

Pro předplatitele má nyní Deník navíc mimořádný dárek:

Jeden předplatitel = jeden zážitek


*Předplatitelé regionálního Deníku najdou své noviny ve schránce do 7:30 hodin ráno.